M.A.L.T. 2012


M.A.L.T 2012

Competition Results

 

Best of Show
1st Petur Waldorff & Takeshi Vesugi Montreal, QC The Belge 18A Belgian Blond Ale
Light Lager, Pilsner (Category 1 & 2.  9 Entries)
1st Ari Giligson VanBrewers Delta, BC Keeper 1E Dortmunder Export
2nd Petur Waldorff Montreal, QC Lecks 1C American Premium
3rd Mark Whitehead  Werthogs Lethbridge, AB Lethbridge Pilsener 2B Bohemian Pilsener
European Amber Lager, Dark Lager, Bock (Category 3, 4 & 5.  12 Entries)
1st Jared Carlberg Winnipeg Brew Bombers Winnipeg, MB Evil Goat of Ainpoeckish 5C Doppelbock
2nd Yves Pinet Chambly, QC Vieux Munich 4B Munich Dunkel
3rd Mark Whitehead Werthogs Lethbridge, AB Viener Lager 3A Vienna Lager
Light & Amber Hybrid Beer (Category 6 & 7.  12 Entries)
1st Mark Borowski Winnipeg Brew Bombers Winnipeg, MB Cali B 7B California Common
2nd Ari Giligson VanBrewers Delta, BC Miss American Rye 6D American Wheat or Rye
3rd Vincent Naylor MontreAlers Montreal, QC Koelsch V1 6C Koelsch
English Pale Ale (Category 8.  11 Entries)
1st Petur Waldorff & Dave Ayala Montreal, QC The Bitter Truth 8C Extra Special/Strong Bitter
2nd Yves Pinet Chambly, QC Lord 8C Extra Special/Strong Bitter
Scottish & Irish Ale & English Brown Ale (Category 9 & 11.  10 Entries)
1st Sean Coates MontreAlers Montreal, QC Fookin’ Delicious 9C Scottish 80/-
2nd Ray Duperron Edmonton Home Brewers Guild Edmonton, AB Celtic Feast 9E Strong Scotch Ale
3rd Yves Pinet Chambly, QC Moribonde 11A Mild
American Ale (Category 10.  12 Entries)
1st Keith Uyeno Cowtown Yeast Wranglers Calgary, AB Lodgepole Mill Creek Pale Ale 10A American Pale
2nd Mark Whitehead Werthogs Lethbridge, AB Paradise Pale Ale 10A American Pale
3rd Brad Clifford CABA Toronto, ON Mash n’ Hop 10A American Pale
Porter (Category 12.  7 Entries)
1st Chris Blasser & Deaglan Walcarn S.O.B.s Toronto, ON Big, Black, Yet Drinkable 12B Robust Porter
2nd Michael D’Ornellas MontreAlers Montreal, QC Chocolate Porter 12B Robust Porter
3rd Mark Whitehead Werthogs Lethbridge, AB Prince of Wales Porter 12B Robust Porter
Stout – Dry, Sweet, Oatmeal & American (Category 13 A, B, C, & E.  10 Entries)
1st Sean Humphreys Saint-Bernard-de-Lacolle, QC Shot in the Dark 13C Oatmeal Stout
Stout – Foreign Extra & Russian Imperial (Category 13 D & F.  10 Entries)
1st Mathieu Boislard Club des brasseurs maison Mirabel, QC Black Block 13D Foreign Extra Stout
2nd Sean Coates MontreAlers Dorval, QC Beliy 2011 13F Russian Imperial Stout
3rd Mark Whitehead Werthogs Lethbridge, AB Last Year’s Bull Trout Stout 13D Foreign Extra Stout
IPA – English & Imperial (Category 14 A & C.  7 Entries)
1st Jared Carlberg Winnipeg Brew Bombers Winnipeg, MB Hop Blitzkrieg 14C Imperial IPA
2nd Mark Whitehead Werthogs Lethbridge, AB Chinook Arch Ale 14A English IPA
IPA – American (Category 14 B.  10 Entries)
1st Francois Lalumiere MontreAlers Montreal, QC Nelson Who? 14B 14B American IPA
2nd Petur Waldorff Montreal, QC Jungle IPA 14B 14B American IPA
3rd Sean Coates MontreAlers Dorval, QC Hopcode Cache 14B 14B American IPA
German Wheat & Rye Beer (Category 15.  9 Entries)
1st Greg Zenuik Edmonton Home Brewers Guild Edmonton, AB Brunkdrunky Munkle 15B Dunkelweizen
2nd Jeremy Cowan Cowtown Yeast Wranglers Calgary, AB The Real Slim Sheizen 15A Weizen
3rd Brad Clifford CABA Toronto, ON Clifford’s Dunkelweizen 15B Dunkelweizen
Belgian & French Ale (Category 16.  8 Entries)
1st Greg Zenuik Edmonton Home Brewers Guild Edmonton, AB Hoppy Monk Belgian IPA 16E Hoppy Monk Belgian IPA
2nd Victor North S.O.B.s Toronto, ON Shandy Sands 16E Belgian Specialty
3rd Alex Sheftel MoB / MontreAlers Ottawa, ON Holy Schwit 16A Witbier
Sour Ale & Fruit Beer (Category 17 & 20.  7 Entries)
1st Sean Coates MontreAlers Dorval, QC Summer Sour 17A Berliner Weisse
2nd Sean Coates MontreAlers Dorval, QC Raspberry Summer Sour 20A Fruit Beer
3rd Ari Giligson VanBrewers Delta, BC SWMBO Sour 17B Flanders Red
Belgian Strong Ale (Category 18.  7 Entries)
1st Petur Waldorff & Takeshi Vesugi VanBrewers Montreal, QC The Belge 18A Belgian Blond Ale
2nd Ari Giligson VanBrewers Delta, BC Third Time’s the Charm 18C Belgian Tripel
3rd Ari Giligson VanBrewers Delta, BC Cash for Gold 18D Belgian Golden Strong Ale
Strong Ale (Category 19.  8 Entries)
1st Julien Charlebois MontreAlers Montreal, QC Devonshire 19C English Barleywine
2nd Martin Paradis MontreAlers Montreal, QC Barleywine Beta #2v 19C American Barleywine
Spice / Herb / Vegetable Beer (Category 21.  5 Entries)
1st Petur Waldorff & Dave Ayala Montreal, QC Vanilla Night Sky 21A Spice/Herb/Vegetable Beer
Smoke-Flavored & Wood-Aged Beer (Category 22 — 6 Entries)
1st Jared Carlberg Winnipeg Brew Bombers Winnipeg, MB Bourbon Barrel Scotch Ale 22C Belgian Blond Ale
2nd Jared Carlberg Winnipeg Brew Bombers Winnipeg, MB Bamkerla Rauchbier 22A Classic Rauchbier
3rd Greg Zenuik Edmonton Home Brewers Guild Edmonton, AB Fiery Sideburns 22C Wood-Aged Beer
Specialty Beer (Category 23 — 12 Entries)
1st Jayme Keddy & Gavin Stewart Brewnosers Halifax, NS Delta Force Rye IPA 23A Specialty Beer
2nd Francois Lalumiere MontreAlers Montreal, QC Attitude American Strong Ale 23A Specialty Beer
3rd Renaud Gouin MontreAlers Les Cèdres, QC Bourbon Oak RIP 23A Specialty Beer