M.A.L.T. 2013


M.A.L.T. 2013

Competition Results

 

Best of Show
Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Goat of Mendes 5C Doppelbock
Category 1 & 2 – Light Lager & Pilsener
1st Alex Sheftel Members of Barleyment (MoB) Ottawa, ON Czech Pils #49 2A German Pilsner (Pils)
2nd Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Holzwickeder Lagerbier 1E Dortmunder Export
3rd Greg Zeniuk Edmonton Homebrewers Guild St.Albert, AB The Pils Have Eyes 2A German Pilsner (Pils)
Category 3 – European Amber Lagers
1st Geordan Saunders Napanee, ON Spring Break 3B Oktoberfest
2nd Yves Pinet Chambly, QC Bohemienne 3A Vienna Lager
3rd David Phillips Winnipeg Brew Bombers Winnipeg, MB Turn that Skiff around 3A Vienna Lager
Category 4 – Dark Lagers
1st Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Black Lager 4C Schwarzbier
2nd Greg Zeniuk Edmonton Homebrewers Guild St.Albert, AB Midnight Munich 4B Munich Dunkel
3rd Greg Zeniuk Edmonton Homebrewers Guild St.Albert, AB Schwartzenlager 4C Schwarzbier
Category 5 – Bock
1st Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Goat of Mendes 5C Doppelbock
2nd Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Otto II 5D Eisbock
3rd Jeremy Cowan Cowtown Yeast Wranglers Calgary, AB Go Bock yourself 5B Traditional Bock
Category 6 & 7 – Light & Amber Hybrid Beer
1st Chris Bourdages Durham Homebrewers Bowmanville, ON Anchors Away! 7B California Common
2nd Rob Doerksen Cowtown Yeast Wranglers Okotoks, AB Pier 179 California Common 7B California Common
3rd Ivan Kozoletov Red Deer, AB Golden Kolsch 6C Kölsch
Category 8 & 9 – English & Scotch Ale
1st Dan Kaknevicius Gibsons, BC Scotch Ale III – The Scotchening 9E Strong Scotch Ale
2nd Chris Bourdages Durham Homebrewers Bowmanville, ON Eric the Red 9D Irish Red Ale
3rd Mark Whitehead Lethbridge Werthogs Lethbridge, AB Bridge City ESB 8C Extra Special/Strong Bitter
Category 10 A – American Pale Ale
1st Andrew Byer & Tina Schoenwetter Toronto, ON Veranda Arise 10A American Pale Ale
2nd Jeff Manol Southern Ontario Brewers (SOBs) Toronto, ON Galactic Pale Ale 10A American Pale Ale
3rd François Lalumiere MontreAlers Laval, QC Soleil Couchant 2.0 10A American Pale Ale
Category 10 B & C – American Amber & Brown Ale
1st Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Clinic Brown 10C American Brown Ale
2nd Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Clinic Amber 10B American Amber Ale
3rd Shane Steeves Brewnosers Quispamsis, NB Crazy Mason Amber Ale 10B American Amber Ale
HM François Lalumiere MontreAlers Laval, QC Arrogant Brown Ale 10C American Brown Ale
Category 11 & 12 – English Brown & Porter
1st Paul Brennan MontreAlers Rosemère, QC North Shore Mild 11A Mild
2nd Jean-Simon Fortin Montreal, QC Eudaimonia 12C Baltic Porter
3rd Vin Naylor MontreAlers Longueuil, QC MBE 11A Mild
Category 13 – Stout
1st Michael D’Ornellas MontreAlers Montreal, QC Hades 13A Russian Imperial Stout
2nd Yves Pinet Chambly, QC Bête Noir 13A Dry Stout
3rd Greg Zeniuk Edmonton Homebrewers Guild St.Albert, AB Stove Pipe Stout 13E American Stout
Category 14 A & C – English & Imperial IPA
1st Patrick Sylvestre LaSalle, QC Back2School 14A English IPA
2nd Mark Whitehead Lethbridge Werthogs Lethbridge, AB Chinook Arch Ale 14A English IPA
3rd Paul Brennan MontreAlers Rosemère, QC 18th Amendment 14C Imperial IPA
Category 14 B – American IPA
1st François Lalumiere MontreAlers Laval, QC Allstar IPA 14B American IPA
2nd Chris Bourdages Durham Homebrewers Bowmanville, ON Cascade IPA 14B American IPA
3rd Dan Kaknevicius Gibsons, BC North American Pale Ale 14B American IPA
Category 15 & 17 – German Wheat & Rye, Berliner Weisse
1st Greg Zenuik Edmonton Homebrewers Guild St.Albert, AB Weisse-N-Sour 17A Berliner Weisse
2nd Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Ol’ Weiz One 15B Dunkelweizen
3rd Ivan Kozoletov Red Deer, AB Haroldweizen 15A Weizen/Weissbier
Category 16 A & B – Witbier & Belgian Pale Ale
1st Greg Zenuik Edmonton Homebrewers Guild St.Albert, AB Belgian ImPalement 16B Belgian Pale Ale
2nd Ivan Kozoletov Red Deer, AB Antwerp Ale 16B Belgian Pale Ale
3rd Geordan Saunders Napanee, ON Mayday 16B Belgian Pale Ale
Category 16 C, D & E –  Saison, Bière de Garde, Belgian Specialty
1st Martin L’Allier MontreAlers Brossard, QC Valenciennes 16D Bière de Garde
2nd Chris Bryan Winnipeg Brew Bombers Winnipeg, MB Ginger Saison 16C Saison
3rd Andrew Byer & Tina Schoenwetter Toronto, ON Auf Wiedersaison 16C Saison
Category 18 – Belgian Strong Ale
1st Dan Kaknevicius Gibsons, BC Belgian Tripel Threat II 18C Belgian Tripel
2nd Simon Cadieux MontreAlers Ste-Marthe-sur-le-lac Route de l’Abbaye 18B Belgian Dubbel
3rd Simon Cadieux MontreAlers Ste-Marthe-sur-le-lac Le Moine Allaire 18C Belgian Dark Strong Ale
Category 19 – Strong Ale
1st Andrew Byer & Tina Schoenwetter Toronto, ON Ols Snorry 19B English Barleywine
2nd Pat Wheatley MontreAlers Otterburn Park, QC 8th Anniversary 19C American Barleywine
3rd Anton Maston & Jason Dionne Ottawa, ON English Barleywine 19B English Barleywine
Category 20 & 21 – Fruit beer, & Spice, Herb & Vegetable Beer
1st Greg Zenuik Edmonton Homebrewers Guild St.Albert, AB Wanna Chai some porter 21A Spice, Herb or Vegetable Beer (Chai Brown Porter)
2nd Yves Pinet Chambly, QC Roulette Rousse 21A Spice, Herb or Vegetable Beer (RIS au café & anis étoillée)
3rd Paul Brennan MontreAlers Rosemère, QC North Shore Dark 21A Spice, Herb or Vegetable Beer (Chocolate Oatmeal Ale)
Category 22 A & B – Smoke Flavored Beer
1st Jeremy Cowan Cowtown Yeast Wranglers Calgary, AB This Wagon’s Rauchin 22A Classic Rauchbier
2nd Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB I Rauched Jeremy’s Wife 22A Classic Rauchbier
Category 22 C – Wood-Aged Beer
1st Jeremy Cowan Cowtown Yeast Wranglers Calgary, AB Wood of Shame 22C Wood-Aged Beer (Oak Strong Scotch Ale)
2nd Martin L’Allier MontreAlers Brossard, QC Azura 22C Wood-Aged Beer (Oak Belgian Ale)
3rd Alex Sheftel & Brad Remus Members of Barleyment (MoB) Ottawa, ON Barrel Abortion #1 22C Wood-Aged Beer (Oak Imperial Stout)
Category 23 – Specialty Beer
1st Jared Carlberg Winnipeg Elite Brewers Winnipeg, MB Black Bastard 23A Specialty Beer (American IPA with dark malt)
2nd Tony Legge Brewnosers Mount Pearl, NL Knotty Boy 2 23A Specialty Beer (Spruce Cream Ale)
3rd Vin Naylor MontreAlers Longueuil, QC White Ice IPA 2B Specialty Beer (Ice distilled Witbier IPA)