M.A.L.T. 2014

MALT 2014

Thanks to all the participants, the judges, the volunteers, and our sponsors!

The MontreAlers Homebrewing Club is happy to announce that their annual BJCP-sanctioned MontreAlers’ Ales and Lagers Throwdown (M.A.L.T.) homebrewing competition is July 12-13, 2014!

This year’s competition, part of the BrewerOfTheYear.com circuit, will be accepting all lagers and ales from the BJCP style-guide and winners will take home some amazing prizes from our generous sponsors. The Best of Show winner will not only walk away with a shiny medal to show off to friends but will also have the chance to have the winning recipe brewed at Benelux Verdun (Montreal, QC)!

BJCP.comBOTY

BEST OF SHOW

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Duncan Rodger SYNCRETIK DISDAIN Belgian Specialty Ale Free Association of Drunken Astronauts

Category 01: Light Lager (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Chris Nowlan Helles Munich Helles Cowtown Yeast Wranglers
SILVER David Shaykewich Dort Dortmunder Export BrewVIC
BRONZE Geordan Saunders Flip Cup Premium American Lager KABOB

Category 02: Pilsner (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Lee Hillman Natursekt German Pilsner (Pils) Cowtown Yeast Wranglers
SILVER Jonas Hurtig Balcony Bopil Bohemian Pilsener Cowtown Yeast Wranglers
BRONZE David Shaykewich BoPils Bohemian Pilsener BrewVIC

Category 03: Euro Amber / Dark Lager (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Geordan Saunders Shitshow Schwarzbier KABOB
SILVER Eric Cousineau Vienna Lager Vienna Lager GTA Brews
BRONZE Chris Bourdages Black Gold Schwarzbier Durham Homebrewers Club

Category 05: Bock (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Yves Pinet Insidieuse Traditional Bock
SILVER Patrick Sylvestre Frosted Flakes Bock Eisbock MontreAlers
BRONZE Eric Cousineau Ruby’s Doppelbock Doppelbock GTA Brews

Category 06 (A, B, & C): Cream, Blonde, and Kolsch (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Mark Pennell Poolside Blonde Blonde Ale Brewnosers
SILVER Glen Marshall Solstice Ale Kolsch VanBrewers
BRONZE Charles Gagne German Kolsch Kolsch

Category 06D & 07: American Wheat/Rye & Amber Hybrid (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Ludovic Goix La Blanche De La Riviere Jaune American Wheat or Rye Beer MontreAlers
SILVER Jason Newton Newtonian American Rye American Wheat or Rye Beer Vanbrewers
BRONZE Robert Doerksen Holz Haven Altbier Dusseldorf Altbier Cowtown Yeast Wranglers

Category 08 (A&B): Standard and Special Bitter (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Josh Davis Slap And Tickle Best Bitter Special/Best/Premium Bitter
SILVER Christian Roberge Ti-Bask Standard/Ordinary Bitter MontreAlers
BRONZE Andrew Martin Special Bitter Special/Best/Premium Bitter Brewnosers

Category 08 (C) & 14 (A): ESB & English IPA (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Paul Brennan Nelsons ESB Extra Special/Strong Bitter (English Pale Ale)
SILVER Mark Mullkoff Bardz-Esq Ringwood Pale Ale English IPA
BRONZE Patrick Sylvestre Back 2 School English IPA MontreAlers

Category 09 (B&E) & 19: Scottish Heavy, Strong Scotch, & Strong Ale (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Lee Hillman Bigfoot’s Sister American Barleywine Cowtown Yeast Wranglers
SILVER Jean-Simon Fortin Hail To The Prince! English Barleywine
BRONZE Chris Bourdages Great Scott! Scottish Heavy 70/- Durham Homebrewers Club
HM Vin Naylor It’s Not Barley English Barleywine MontreAlers

Category 10: American Ale (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Jonas Hurtig P.D. Pale Ale American Pale Ale Cowtown Yeast Wranglers
SILVER Kent Courtice The Deluxe American Pale Ale VanBrewers
BRONZE Peter Christensen APA American Pale Ale MontreAlers
HM Stephane Hamel Graffiti American Amber Ale

Category 11: English Brown Ale (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Marc Dobrescu Bender’s Oil Northern English Brown Ale MontreAlers
SILVER David Freeman Timid Turtle Mild ALES Club
BRONZE Jean-Simon Fortin Bold & Peculiar Northern English Brown Ale

Category 12 (A&C): Brown and Baltic Porter (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Jonathan Voyer Baltic Porter Baltic Porter
SILVER Patrick Sylvestre Mb Brown Porter MontreAlers
BRONZE Jason Newton Newtonian Baltic Porter Baltic Porter Vanbrewers
HM Paul Brennan Brown Porter Brown Porter MontreAlers

Category 12 (B): Robust Porter (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Greg Zeniuk The Portly Porter Robust Porter Edmonton Homebrewers Guild
SILVER Eric Cousineau Robust Porter Robust Porter GTA Brews
BRONZE Stephane Hamel Public Robust Porter

Category 13 (A, B, & D): Dry, Sweet, and Foreign Extra Stout (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD PJ Rochon Noir Comme Chez Le Y’able Dry Stout
SILVER Chris Bourdages Sweetened Espresso Sweet Stout Durham Homebrewers Club
BRONZE Patrick Filion L’onyx Sweet Stout

Category 13 (C & E): Oatmeal & American Stout (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Marc Dobrescu Operating System Oatmeal Stout MontreAlers
SILVER Greg Zeniuk Stove Pipe Stout American Stout Edmonton Homebrewers Guild
BRONZE Leon Racine Sixty-Six Oatmeal Stout
HM Eric Beaulieu Sombre Desir Oatmeal Stout

Category 13 (F): Russian Imperial Stout (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Maxime Ducharme La Mercure Des Sages Imperial Stout
SILVER Keegan Link Ovcharka Imperial Stout MontreAlers
BRONZE Alexandre Bourget Pouvoir Polarise Imperial Stout

Category 14 (B): American IPA (24 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Sebastien Gagne Drink Like Teen Spirit American IPA
SILVER Christian Roberge Forsta IPA American IPA MontreAlers
BRONZE Glen Marshall Badlands IPA American IPA VanBrewers

Category 14 (C): Imperial IPA (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Kent Courtice Twenty-One Imperial IPA VanBrewers
SILVER John Henley Lupulin Monster Of Lake Ontario Imperial IPA Durham Homebrewers Club
BRONZE Philip Young Eagle Eye Imperial IPA Lortie & Young

Category 15 (A): Weizen/Weissbier (7 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Alexander Kaul Olie’s Heavy Wheat Surprise #3 Weizen/Weissbier Cowtown Yeast Wranglers
SILVER Andy Morrisson Kiki’s Weizen Weizen/Weissbier Cornwall Homebrew Club
BRONZE Jeff Manol El Hefe Weizen/Weissbier SOB
HM Jason Newton Newtonian Hefeweizen Weizen/Weissbier Vanbrewers

Category 15 (B&C) – 16 (A): Dunkelweizen, Weizenbock, and Witbier (9 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Marc Dobrescu A L’Aventure Weizenbock MontreAlers
SILVER Gilles Morneau Blanche De Fabre Witbier Brasseurs invités
BRONZE Andrew Martin Weizenbock Weizenbock Brewnosers

Category 16 (B) & 18 (A&D): Belgian Pale, Blond and Golden Strong Ale (12 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Mathieu Garceau-Tremblay Poire Pas Poire J’y Vais Belgian Pale Ale
SILVER Patrick Filion La Hubertoise Belgian Blond Ale
BRONZE Alexander Kaul Sledgehammer Strong Ale Belgian Golden Strong Ale Cowtown Yeast Wranglers

Category 16 (C): Saison (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Marc Loszchuk French Saison Saison Ale & Lager Enthusiasts of Saskatchewan
SILVER Brendan Cordy Saison Des Pluies Saison
BRONZE John Adair Superstitious Saison Saison VanBrewers

Category 16 (E): Belgian Specialty Ale (11 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Duncan Rodger SYNCRETIK DISDAIN Belgian Specialty Ale Free Association of Drunken Astronauts
SILVER Chris Bourdages Patersbier Belgian Specialty Ale Durham Homebrewers Club
BRONZE Michael D’Ornellas T.I.P.A. Belgian Specialty Ale

Category 17: Sour Ale (12 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Rick August Straight Lambic Straight (Unblended) Lambic Ale & Lager Enthusuasts of Saskatchewan
SILVER Darrin Sayers Pucker Up Berliner Weisse Cowtown Yeast Wranglers
BRONZE Benoit Morin Flanders Red Flanders Red Ale MontreAlers

Category 18 (B&E): Belgian Dubbel and Dark Strong Ale (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Yves Pinet Beguine Belgian Dark Strong Ale
SILVER Eric Jourdan Clown College Belgian Dark Strong Ale BrewVic
BRONZE Benoit Morin Dubbel Belgian Dubbel MontreAlers

Category 18 (C): Belgian Tripel (10 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Chris Nowlan Tripel II Belgian Tripel Cowtown Yeastwranglers
SILVER Gilles Morneau Triple Sensation Belgian Tripel Brasseurs invités
BRONZE Kyle Buchanan Trouble With Tripels Belgian Tripel MoB

Category 20: Fruit Beer (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Kent Courtice 100% Brett Pineapple Fruit Beer VanBrewers
SILVER Greg Zeniuk Rasp-N-Tart Fruit Beer Edmonton Homebrewers Guild
BRONZE Shaun Staples Mating Saison Fruit Beer GTA Brews

Category 21 (A): Spice, Herb, Vegetable (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Parker & Fleesha Willfong Gilligan’s Radio Spice, Herb, or VegeCategory Beer ALES
SILVER Robert Welch Freedom. Freedom! FREEDOM!!! Spice, Herb, or VegeCategory Beer
BRONZE Andrew Stevens Morning Wood Spice, Herb, or VegeCategory Beer MontreAlers

Category 21 (B) – 23: Christmas/Winter & Specialty Ale (22 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Darryl Shelton Coast Range Specialty Beer
SILVER Evan Stewart 2269 Frost Avenue Specialty Beer
BRONZE Andrew Stevens Morning Wood Specialty Beer MontreAlers

Category 22 (A&B): Classic Rauchbier and Other Smoked (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Yves Pinet Fidele Classic Rauchbier
SILVER Greg Zeniuk 2 Stroke Smoke Other Smoked Beer Edmonton Homebrewers Guild

Category 22 (C): Wood-aged Beer (8 entries)

Pl. Brewer(s) Entry Name Style Club
GOLD Chris Nowlan Barrel Aged Oatmeal Stout Wood-Aged Beer Cowtown Yeast Wranglers

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *